Manufacturer Part NoATMEGA8-16PU
Order Code9171380
Product RangeAVR ATmega Family ATmega8 Series Microcontrollers
Your Part Number
195 total stock globally
Need more?
195 Delivery in 3-5 Business Days(UK stock)
| Quantity | Price (Incl GST) |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerMICROCHIP
Order Code9171380
Technical Datasheet
Device CoreAVR
Operating Frequency Max16MHz
Program Memory Size8KB
No. of Pins28Pins
IC Case / PackageDIP
No. of I/O's23I/O's
InterfacesI2C, SPI, UART
RAM Memory Size1KB
ADC Channels8Channels
ADC Resolution10Bit
Supply Voltage Min4.5V
Supply Voltage Max5.5V
Operating Temperature Min-40°C
Operating Temperature Max85°C
IC MountingThrough Hole
MCU FamilyAVR ATmega
MCU SeriesATmega8
Qualification-
SVHCNo SVHC (04-Feb-2026)
Product Overview
- Advanced RISC architecture
- 130 powerful instructions
- 32 × 8 general purpose working registers
- Fully static operation
- Up to 16MIPS throughput at 16MHz
- On chip 2 cycle multiplier
- High endurance non volatile memory segments
- 8Kbytes of in system self programmable flash program memory
- 512bytes EEPROM
- 1Kbyte internal SRAM
- Data retention: 20 years at 85°C/100 years at 25°C
- Optional boot code section with independent lock bits
- In system programming by on-chip boot program
- True read-while-write operation
- Programming lock for software security
- Peripheral features
- Real Time Counter with separate oscillator
- Three PWM channels
- Six channel, 10bit accuracy
- Byte oriented two wire serial interface
- Programmable serial USART
- Serial peripheral interface (SPI)
- Programmable watchdog timer with separate on chip oscillator
- On chip analogue comparator
- Power on reset and programmable brown-out detection
Technical Specifications
Product Range
AVR ATmega Family ATmega8 Series Microcontrollers
Operating Frequency Max
16MHz
No. of Pins
28Pins
No. of I/O's
23I/O's
RAM Memory Size
1KB
ADC Resolution
10Bit
Supply Voltage Max
5.5V
Operating Temperature Max
85°C
MCU Family
AVR ATmega
Qualification
SVHC
No SVHC (04-Feb-2026)
Device Core
AVR
Program Memory Size
8KB
IC Case / Package
DIP
Interfaces
I2C, SPI, UART
ADC Channels
8Channels
Supply Voltage Min
4.5V
Operating Temperature Min
-40°C