Manufacturer Part NoCA0612MRX7R9BB103
Order Code
Cut Tape3924185
Cut Tape3924185RL
Product RangeCA Series
Technical Datasheet
Capacitance0.01µF
Capacitor Case / Package0612 [1632 Metric]
Voltage(DC)50V
No. of Capacitors4Capacitors
Capacitor TerminalsWraparound
Capacitance Tolerance± 20%
Capacitor MountingSurface Mount
Dielectric CharacteristicX7R
Product Length3.2mm
Product Width1.6mm
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max125°C
Product RangeCA Series
Qualification-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
- Capacitance is 0.01µF
- Capacitance tolerance is ±20%
- Capacitor case is 0612 [1632 metric]
- Dielectric characteristic is X7R
- Voltage rating is 50V DC
- Operating temperature range from -55°C to +125°C
- Board space saving
- Time-saving mounting process
- Reduction in number of solder joints
- Simpler PCB design
Technical Specifications
Capacitance
0.01µF
Voltage(DC)
50V
Capacitor Terminals
Wraparound
Capacitor Mounting
Surface Mount
Product Length
3.2mm
Operating Temperature Min
-55°C
Product Range
CA Series
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Capacitor Case / Package
0612 [1632 Metric]
No. of Capacitors
4Capacitors
Capacitance Tolerance
± 20%
Dielectric Characteristic
X7R
Product Width
1.6mm
Operating Temperature Max
125°C