Manufacturer Part NoVEC65US24
Order Code2524412
Product RangeVEC65 Series
Your Part Number
865 total stock globally
325 more incoming. You can reserve stock now
865 Delivery in 3-5 Business Days(UK stock)
| Quantity | Price (Incl GST) |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerXP POWER
Manufacturer Part NoVEC65US24
Order Code2524412
Product RangeVEC65 Series
Technical Datasheet
Power Supply ApplicationsITE
No. of Outputs1 Output
Output Power Max65W
Output Voltage - Output 124VDC
Output Current - Output 12.71A
Output Voltage - Output 2-
Output Current - Output 2-
Output ConnectorBarrel Plug Center Positive 2.5mm x 5.5mm x 11mm
Output Voltage - Output 3-
Output Current - Output 3-
Power Supply Output TypeFixed
Input Voltage VAC90V AC to 264V AC
Plug TypeIEC 60320 C14
SVHCNo SVHC (16-Jul-2019)
Product Overview
VEC65US24 is a 65W low cost desktop AC-DC power supply. With class I construction the VEC65 is fitted with an IEC320-C14 inlet or optional IEC320-C6 and has a voltage input range of 90 to 264VAC. The DC lead is fitted with a centre positive 5.5 x 2.5mm barrel jack connector.
- Energy efficiency level VI, CoC tier 2
- Limited power source approved, <0.15W standby power
- China compulsory certification (CCC) qualified
- High power density, low cost
- 24V output voltage
- 2.71A output current
- 89% efficiency, ±5% total regulation
- Operating temperature range from 0 to 60°C derate from 100% load at 40°C to 50% load at 60°C
- Dimension is 116.3 x 52.4 x 31.3mm
- Switching frequency is 65KHz at ±10KHz
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE
Output Power Max
65W
Output Current - Output 1
2.71A
Output Current - Output 2
Output Voltage - Output 3
Power Supply Output Type
Fixed
Product Range
VEC65 Series
SVHC
No SVHC (16-Jul-2019)
No. of Outputs
1 Output
Output Voltage - Output 1
24VDC
Output Voltage - Output 2
Output Connector
Barrel Plug Center Positive 2.5mm x 5.5mm x 11mm
Output Current - Output 3
Input Voltage VAC
90V AC to 264V AC