Manufacturer Part NoSTP40NF10
Order Code9803157
Product RangeSTP
Your Part Number
205 total stock globally
Need more?
205 Delivery in 3-5 Business Days(UK stock)
| Quantity | Price (Incl GST) |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerSTMICROELECTRONICS
Manufacturer Part NoSTP40NF10
Order Code9803157
Product RangeSTP
Technical Datasheet
Channel TypeN Channel
Drain Source Voltage Vds100V
Continuous Drain Current Id50A
Drain Source On State Resistance0.025ohm
Transistor Case StyleTO-220
Transistor MountingThrough Hole
Rds(on) Test Voltage10V
Gate Source Threshold Voltage Max3V
Power Dissipation150W
No. of Pins3Pins
Operating Temperature Max175°C
Qualification-
MSL-
SVHCLead (21-Jan-2025)
Product Overview
- Extremely dv/dt capability
- 100% Avalanche tested
Applications
Industrial
Technical Specifications
Channel Type
N Channel
Continuous Drain Current Id
50A
Transistor Case Style
TO-220
Rds(on) Test Voltage
10V
Power Dissipation
150W
Operating Temperature Max
175°C
Qualification
SVHC
Lead (21-Jan-2025)
Drain Source Voltage Vds
100V
Drain Source On State Resistance
0.025ohm
Transistor Mounting
Through Hole
Gate Source Threshold Voltage Max
3V
No. of Pins
3Pins