The Trisil SMP100LC series low capacitance TVS Diode for telecom equipment protection. It is designed for the protection of high data rate communication equipment. The low capacitance of the devices avoids any distortion of the signal and is compatible with digital transmission line cards (xDSL, ISDN). The device is tested and confirmed compatible with Cooper Bussmann Telecom Circuit Protector TCP 1.25A. It is suitable for any sensitive equipment requiring protection against lightning strikes and AC power faults. It is dedicated to central office protection as they comply with the most stressful standards.
- Bidirectional crowbar protection
- Voltage range from 8 V to 400 V
- Low capacitance from 20pF to 45pF @ 2V
- 2µA Maximum low leakage current IR
- 150mA Minimum holding current IH
- 100A (10/1000µs) Repetitive peak pulse current IPP
- -40 to 150°C Operating junction temperature range
Applications
Communications & Networking, Lighting, Power Management, Industrial
Warnings
Technical Specifications
Transil SMP100LC Series
180V
SMD
200V
Surface Mount
No SVHC (25-Jun-2025)
Bidirectional
2Pins
200V
150°C