The L78L33ACD13TR is a 3-terminal Positive Voltage Regulator with 3.3V output voltage. It employs internal current limiting and thermal shutdown, making essentially indestructible. If adequate heat-sink is provided, it can deliver up to 100mA output current. It is intended as fixed voltage regulator in a wide range of applications including local or on-card regulation for elimination of noise and distribution problems associated with single-point regulation. In addition, it can be used with power pass elements to make high-current voltage regulator. This is used as Zener diode/resistor combination replacement, offers e improvement along with lower quiescent current and lower noise.
- Short-circuit protection
- Thermal overload protection
- No external components are required
Applications
Power Management
Technical Specifications
Fixed
3.3V
7833 Voltage Regulators
100mA
8Pins
0°C
No SVHC (25-Jun-2025)
1Outputs
3.3V
30V
100mA
SOIC
Surface Mount
125°C