Manufacturer Part NoPLATE25F16LP
Order Code3402698
Also Known AsGTIN UPC EAN: 0065030848657
Your Part Number
4 total stock globally
Need more?
4 Delivery in 3-5 Business Days(UK stock)
| Quantity | Price (Incl GST) |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerSTARTECH
Order Code3402698
Technical Datasheet
Connector Type AD Subminiature Socket, 25 Way
Connector Type BIDC
Cable Length - Imperial16"
Cable Length - Metric400mm
Jacket ColourGrey
Product Range-
SVHCTo Be Advised
Product Overview
PLATE25F16LP is a low profile, 16inch (400mm), parallel port header cable adapter with bracket – DB25 (F) to IDC26. The PLATE25F16LP DB25 to IDC26 parallel port bracket adds a DB25 parallel port to the rear panel of a low profile/small form factor computer, which connects to an IDC26 header connector on the motherboard. Suitable for adding a 25-pin parallel port to the back of your low profile/SFF computer.
- PVC - polyvinyl chloride cable jacket material
- 16inch (400mm) cable length
Technical Specifications
Connector Type A
D Subminiature Socket, 25 Way
Cable Length - Imperial
16"
Jacket Colour
Grey
SVHC
To Be Advised
Connector Type B
IDC
Cable Length - Metric
400mm