Manufacturer Part NoP50-H-120-G
Order Code1568261
Product RangeP50
Technical Datasheet
Connector TypeSpring Probe
Centreline Spacing1.27mm
Connector Tip StyleSerrated
Current Rating3A
Overall Length16.55mm
Spring Force Initial120g
Spring Force Working Travel-
Product RangeP50
SVHCNo SVHC (21-Jan-2025)
Product Overview
- 120g spring pressure
- 2.65mm full travel
- 3A current rating
- 50mohm contact resistance
- Mounting hole size of 0.9mm
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Applications
Communications & Networking
Technical Specifications
Connector Type
Spring Probe
Connector Tip Style
Serrated
Overall Length
16.55mm
Spring Force Working Travel
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Centreline Spacing
1.27mm
Current Rating
3A