Manufacturer Part NoP50-B-120-G
Order Code1568260
Product RangeP50
Technical Datasheet
Connector TypeSpring Probe
Centreline Spacing1.27mm
Connector Tip StylePoint
Current Rating3A
Overall Length16.55mm
Spring Force Initial120g
Spring Force Working Travel-
Product RangeP50
SVHCNo SVHC (21-Jan-2025)
Product Overview
- 1.27mm minimum centre
- 2.65mm full travel
- Current rating of 3A
- Contact resistance is 50mohm
- Mounting hole size is 0.9mm
- Minimum durability of 100000 cycles
- Gold over nickel plated full hard beryllium copper material
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Applications
Test & Measurement
Technical Specifications
Connector Type
Spring Probe
Connector Tip Style
Point
Overall Length
16.55mm
Spring Force Working Travel
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Centreline Spacing
1.27mm
Current Rating
3A