- USB 2.0 certified, full-speed (12Mbps)
- Single-channel configurable UART interfaces
- 8 pin GPIO
- Driver support for VCOM and DLL
- Clocking: integrated 48MHz clock oscillator
- USB suspend mode for low power, supports bus-/self-powered configurations
- Compatible with USB 2.0 and USB 3.0 host controllers
- Operating voltage range from 1.71 to 5.50V
- ESD protection: 2.2KV HBM, industrial temperature range from -40°C to 85°C
- Available in 32-pin QFN package
Technical Specifications
USB to UART
5.5V
32Pins
85°C
1.71V
QFN-EP
-40°C