The JSA4-16-GO is a single-pole single-throw Jumper-Switch™ DIP Switch with 16 circuits, slide actuator style and through hole mounting. A switchable jumper on 0.1-inch pitch that securely switches PCB track signals with a positive contact action. Longer units (up to 16 poles) save loading time on production. On development they can be cut with a modelling knife to achieve any combination required to provide flexible switching with the least routing on a PCB. Reliable switching of the gold over nickel-plated phosphor bronze contacts is assured with the 4 point wiping contact design. The contacts never rub over any plastic part and everyone is tested before despatch. The positive detent action ensures good shock resistance and the deep V slots securely locate any operating probe.
- Drop in replacement for jumpers
- Secured in ON or OFF setting
- 0.1" Mounting pitch
- Ganged pairs of contacts option
- 10000MΩ (at 500VDC minimum) Insulation resistance
Applications
Industrial
Technical Specifications
16Circuits
Through Hole
100V
JS Series
No SVHC (21-Jan-2025)
Slide
SPST
1A